İstanbul Sıfır ve İkinci El Gümüş Eşya Alanlar-Satanlar

İstanbul gümüş eşya alanlar

İstanbul’da ikinci el gümüş eşya alanlar ya da satanlar arayışınız bulunuyorsa yapmanız gereken 3 basit adım var.

  1. Satmak istediğiniz sıfır veya 2.el gümüş eşyalarınızın fotoğraflarını net bir şekilde çekin.
  2. WhatsApp hattımızdan çektiğiniz fotoğrafları bize gönderin.
  3. Yoğunluğa göre en hızlı şekilde sizlere teklif verelim ve teklifi kabul etmeniz halinde evinizden nakit parayla satın alalım.

İşte sıfır veya ikinci el gümüş eşya satmak isteyenlerin yapması gerekenler bu kadar basit.

Peki gümüş eşya satmak değil de almak istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor? O da çok basit.

  1. Ürünlerimiz sayfamızdan beğendiğiniz ürünlerin stok durumunu whatsapp, email ve telefon ile sorabilirsiniz.
  2. Stok durumumuz varsa sipariş verebilir, elimizde kalmadıysa da benzer ürünlerden size bilgi verebiliriz.
  3. Beğendiğiniz durumda eşyaların kurulumunu hızlı bir şekilde gerçekleştiririz.

Günümüzde bu kadar çok kuyumcu ve gümüş eşya alanlar olmasının nedeni aslında tarihimizde çok çok eskilere dayanmaktadır. Gümüşün geçmişten günümüze uzanan bir serüveni var. M.Ö. 3000’lerde Mısırlılar gümüşten haberi varken M.Ö. 2500’lerde Çinliler ve Perslilerin gümüşü kullandıkları söylenir. M.Ö. 800’lerde ise Nil Nehri çevresinde gümüşü para olarak kullanılmaya başlamışlardır bile. Zaman ilerledikçe gelişmelerle birlikte gümüşü de sade kullanmayı bırakıp işlemeye başlamışlar. Bunu da ilk olarak Romalıların yaptığı söylenir. Böylelikle gümüş zanaatkârları ortaya çıkmaya başlamış.

Türkiye’nin coğrafi açıdan çok iyi bir konumda olduğunun bilincindeyiz. Gerek iklimiyle, gerek konumuyla, gerek yetişen meyve ve sebzesiyle gerekse madenleriyle ülkemizin zengin nimetlerimizden her an yararlanabiliyoruz. Ülkemizin zengin alana sahip olduğu bir diğer şey ise değerli madenler arasında yer alan gümüş. Türkiye gümüş eşya alım satımında önemli bir yere sahip. Bunun en büyük nedeni de gümüşün  Türkiye’de Niğde, İzmir, Antalya, Balıkesir, Elazığ, Amasya, Giresun ve Bursa gibi birçok yerde çıkarılabilmesidir. Bu nedenle bizler, gümüş çıkarmayan ülkelere nazaran gümüş eşyaları ucuza alabiliyor ve gümüşleri dış ülkelere satarak ülke gelirine gümüşle katkı sağlayabiliyoruz.

Bununla birlikte Osmanlı’da ve Türkiye’de gümüşün sağlam bir yer edinmesi yadsınamaz bir durum. Öyle ki günümüzde Türkiye’de, özellikle Doğu tarafında hâlâ gümüş sanatı büyük bir özenle devam etmekte.  Birçok mağaza bu sanatı icra ederken hem gümüş eşya özelliklerini gösterip hem de gümüş eşya satışını yapıyor.

Gümüş Eşya Teknikleri

Zamanla işleniş stili ve kullanım amacı gelişen gümüşler bizim ülkemizde Türkiye’de ve geçmişimiz olan Osmanlı’da da çok popüler olmuş. Böylelikle ülkemizde gümüş eşya alan yerler  ve gümüş sanatçıları çoğalmış ve birçok yerde kuyumcu dükkanları açılmıştır. Ve ülkemizde sanata dönüşmekle beraber pek çok alanda gümüş ürünleri vazgeçilmez parçalar haline gelmiştir.  Özellikle Osmanlı’da etkileyici şekilde işçilikler çıkaran kuyumcular gümüş sanatını Osmanlı’nın bir parçası haline getirmişlerdir.

Günümüzde hâlâ yapılan ve özellikle gümüş takılarda, sonrasında ise gümüş eşyalarda örnek olarak kullanılan teknikler ise şu şekildedir; telkari, kazaziye, örme, kabartma, kakma, delik işi…  gibi bir çok tekniğe sahip olan gümüş ince ve yumuşak olduğu için çoğu değerli madenlere göre daha kolay şekil alabildiği için çok farklı varyasyonları yapılabilmektedir.

Gümüş Eşya İstanbul Spot’tan alınır

Bizler şirket olarak en değerli, en kaliteli ve en orijinal gümüş eşyalarını satın alıyoruz. Gümüş eşya İstanbul olarakbunları yaparken hem sizin zevkinizi düşünüyor hem de sizi uğraşma zahmetinden kurtarıyoruz. Sizler gümüş eşya alırken ‘’Acaba gerçek gümüş ile sahte gümüşü nasıl ayırt edebilirim ? Değerli olan gümüş eşyalarımı nasıl temizlemem gerekiyor ? ‘’ gibi sorulara takılmadan bizden gönül rahatlığıyla gümüş eşya alıyorsunuz. Çünkü biz sizlere bu bilgileri bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde veriyoruz. Olur da bu bilgiler yetmez ya da daha çok, daha farklı bilgi almak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken tek şey gümüş eşya web sitemize girip telefon numaramıza ulaşıp bizi aramanız.

Bu bilgileri alırken bünyemizdeki eşsiz ve değerli gümüş eşyalarımızı da inceleyebilir ya da satmak istediğiniz gümüş eşyaların fotoğrafını bizlere gönderip ürününüzü değerine satabilirsiniz. Sizde zaman kaybetmeden satmak istediğiniz  gümüş eşyaların fiyatlarını bizimle paylaşın. Ürünleri gelip kapınızdan alalım. Böylelikle hem siz hem de biz kârlı bir alışveriş yapmış olalım.

Gümüş Eşya Nedir ? Gümüş Eşya Nerelerde Kullanılır ?

Gümüş, periyodik tabloda Ag simgesine sahip beyaz, parlak, yumuşak yapılı değerli madene verilen isimdir. Zamanla gelişen endüstriyle gümüş, çinko, bakır ve kurşun gibi yan ürünlerden de elde edilmeye başlanmıştır.  Yumuşak yapıya sahip olan gümüş kolay şekil alabildiği için birçok alanda kullanılmıştır. Buna kıyafetler, takılar, süs eşyalarının yanı sıra dişçilik ve fotoğrafçılık endüstrisi, pil yapımı, elektronik parça, ayna yapımında da kullanılmaktadır. Hatta elektriği çok iyi iletebildiği ve kolay inceltilebildiği için önceden elektrik teli olarak da kullanılsa da değerli olduğundan dolayı artık bu amaç için kullanılmamaktadır.

Gümüş Eşya Değerli mi ?

Peki gümüşün değeri ve ayarı nedir diye soracak olursanız, asıl saf gümüşün ayarı 1000 ayar olarak kabul edilir. Mücevherlerde de mutlaka küçücük bir yerde 925 rakamını görmüşsünüzdür. İşte gördüğünüz 925 rakamı gümüşün ayarıdır. Gümüş ev eşyalarının ya da gümüş paranın ise ayarı 900 ayardır. Bu rakamlar uluslar arası ayar ölçüleridir fakat bu rakamların dışına asla çıkılamaz diye bir kaide de yoktur elbette. Neden başka sayı değil de  925, 900 diyorsanız, bunun da çok kolay bir nedeni var. Mücevheri ele alacak olursak 925 ayar gümüş demek o mücevherin içinde %92,5 gümüş %7,5 bakır var demektir. Ev eşyasında da aynı şekilde %90 gümüş, %10 bakır var demektir. Bu rakamlar kesin öyle olacak diye bir kural olmasa bile bakır oranının %50’yi geçmemesi kuralı kesinlikle vardır. Çünkü o zaman o madde gümüş olmaktan çıkıp bakır bir madde olmuş olur.

Gümüşüm Gerçek mi Sahte mi ?

Gerçek ve sahte gümüş nasıl anlaşılır diye soruyorsanız, evinizde yaptığınız bir iki ufak testten sonra bu sorunun cevabını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Öncelikle yukarıda belirttiğim mevzu sonucu gümüş takınızı ele alacak olursak takının üzerinde 925 yazıyor olması, o gümüşün yüzde yüz gerçek olduğu anlamına gelmemektedir. Bazı imitasyon takılarda da müşteriyi yanıltmak için bu rakamı işlemektedir.  Aşağıdaki bilgilerle siz de kolaylıkla gümüş alaşımlı mı, metal mi, gümüş kaplama mı, bakır mı ? sorularınızın cevabını rahatlıkla alabileceksiniz.

İlk olarak gümüşü bir mıknatısla çekmeye çalışın. Gerçek gümüş mıknatısa gelmez. Ama ürün gümüş yerine metal ise ya da metal alaşımlı ise mıknatısınız onu kendine çekecektir.

    Gümüş takılar sahtelerine göre daha ağırdır. Elinizde plastik bir şey taşıyor hissi vermez ve gümüşün tokluğunu hissedersiniz. Tabii imitasyonun içine ağır diğer maddeler karıştırılırsa gerçek olup olmadığını anlamanız güçleşir.

Gümüşünüzü  bir kağıda sürtün. Kağıtta kurşun kalem gibi bir lekeyi silik bir şekilde bırakıyorsa ürün cilalıdır.

Son olarak gümüş eşyanıza  zarar vermeyecek şekilde gümüş eşyanızı törpüleyin. Törpülenen gümüşün altından parlak gümüş yerine sarı renkte bir metal görürseniz ürününüz sahtedir.

Gümüş bir çok dış etkenlerden kararabildiği gibi özellikle kükürt, sülfürik ve hidrojenden kararır. Bizim firmamızın aksine 2. el gümüş eşya alanlar bu bilgiye sahip değildir. Ama siz değerli müşterilerimiz bizim sayemizde bu bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sizler gümüş eşyalarınızı bütün her şeyden korusanız bile içinde hidrojen bulunan oksijenden korumanız mümkün değil. Hal böyle olunca iş başa düşüyor ve değer verdiğimiz o gümüşleri temizleyip en güzel görünümüne kavuşturmamız gerekiyor.

Kararmış Gümüşlerden Parlayan Gümüşleri

Gümüşün temizlenmesinden bahsedecek olursak eğer, birçok temizleme yöntemi mevcut. Ve sizler bu yöntemleri bizim sayemizde kolaylıkla öğreneceksiniz. Çünkü biz 2. El gümüş eşya alan yerlerin aksine bu bilgiyi size kolaylıkla sunuyoruz. Öncelikle kararmış gümüşlerin yerine parıl parıl parlayan bir gümüşüm olsun diyorsanız en az haftada bir silmeniz gerekmektedir. Tabii bunu yaparken gümüşlerinize zarar vermeyecek, onları çizmeyecek yumuşak bir bezle yapmanız çok önemli.

Bana sadece bez yetmez diyorsanız bir başka yöntem de amonyak. Sıcak su ile amonyağı bir kaba koyun. Burada gümüşleriniz 7-8 dakika bekledikten sonra kullanmadığınız bir dış fırçası ile fırçalayıp ıslak kalan yerlerini gümüşe baskı uygulamadan silin. Karartıların gittiğini göreceksiniz.

Amonyağı nereden bulacağım, uğraşamam onu aramakla diyorsanız evlerimizin vazgeçilmez temizlik yardımcıları karbonat ve limonda iş görür. Gümüşünüzün büyüklüğüne uygun bir ölçüde bir kabın içine ılık su, karbonat ve limon suyu ekleyip 14-15 dakika beklettikten sonra kuru ve yumuşak bir bezle gümüşlerinizi iyice kurutun. Yeni gibi parlamış gümüşlerinize merhaba diyebilirsiniz.

Son olarak uzun soluklu etki etmemesi nedeniyle pek tercih edilmese de zor durumların kurtarıcısı silgi. Evet, okullarda kullandığımız defter silgilerimiz de kısa süreliğine iş görmekte. Kararmış gümüşlerinizi yazı siler gibi narince silerseniz kararan yerlerin yok olduğunu göreceksiniz. Tavsiyeler bizden, uygulaması sizden.

Alım satım yaptığımız antika eşyalar hakkında bilgi edinmek için www.ikincielesya-istanbulspot.com/antika-esya/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gümüş Eşya Alanlar
Call Now Button