İkinci El Set Üstü Ocak Alanlar

ikinci el set üstü ocak alanlar

Yemek tarih boyuncu insanın temel ihtiyacıdır. İnsanlığın başlarında bu ihtiyaç sadece zorunlu olsa da günümüzde yemek bir sanata dönüşmüştür. Bu sanatın adı ise gastronomi. İnsanlık ateşten önce etlerini mecburi olarak çiğ yemek zorundaydı. Ama ateşin icadından bu yana insanlar evrildi ve biyolojik olarak insanların çoğu yiyeceği, özellikle etleri, çiğ yemesi imkansız hale geldi. Durum böyle olunca, insanları temel ihtiyacı olan yemeğin olmazsa olmazı yemeğin vazgeçilmez yardımcısı ateş oldu. Günümüzün yaşam biçimi göz önünde bulundurursak, ateşi bulan ilk insanlar gibi yaşamını sürdürdüğümüz yerde bir kenara odun yığıp ateş yapmamızın mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Nasıl ki yaşam alanlarımız zaman ve teknolojiyle gelişip şimdiki ev yaşamını oluşturduysa hayatımızın içinde kullandığımız araçlarda bunlarla gelişip değişiklik gösterdi. Bu araçların en önemlilerinden biri de şüphesiz paslanmaz çelik, cam, inox, emaye ocak gibi farklı malzemeleden üretilen ocaklar.

Anneannelerimiz, dedelerimiz bağlarda, köylerde yemek yapmak için arada ateş yaksalar bile bu durum çok zahmetli bir süreç. Günde üç öğün yenildiği var sayılırsa her öğün için ateş yakıyor olmak gerçekten uğraştırıcı. Bunların yanı sıra tüplü ocaklar kullanılırdı. Ama bu ocakların tek gözü olduğu için hem aileler için yorucu hem de çabuk bittiği için zorlayıcı bir süreçti. Teknoloji zamanla sürekli gelişen yaşantılarımıza ayak uyduran yeni ve pratik ısıtma yöntemleri oluşturdu. Set üstü ocaklar, ankastre ocaklar ve elektrikli ocaklar işte bu aşamada devreye girdi. Kumtel, Arçelik, Bosch, Beko, Luxell, Femaş, Veste, Simfer, Siemens set üstü ocak, cam ocak gibi malzeme, hacim ve kulanım türü gibi birçok beyaz eşya markası birçok özellikte ocak imal etti.

2. El Ocak Fiyatları ve Alım Satımı

Hepimiz hatırlarız. Eskiden kendi evimizde, akrabamızın evinde hatta komşunun evinde bile hep tek tip ocaklar vardı. 4 gözlü, her birinin boyları farklı ocaklar. En çok kullanılan her zaman en küçük göz olurken en az kullanılan ocak ise en büyük gözlü ocak olurdu. Özellikle de o büyük gözlü ocak elektrikli ocak ise. Hepimizin çocukluğunda ya da gençliğinde, yani doğal gazın bu kadar bilinmediği ya da evlere henüz hiç gelmediği dönemlerdi bunlar. Tüplü ocak dönemleri. Bu dönemlerde tüp biterse ve tüpün bittiği saatlerde tüpçü açık değilse özellikle pazarsa vay halimize. İşte insanlar mağdur olmasın diye yapılan bir teknolojiydi o dördüncü, en büyük elektrikli ocak. Çoğu ev en az bir kere kullanmıştır bu ocağı.

Ama devir değiştikçe. Bu tarz ocaklar nadirde olsa bazı evlerde kullanılmaya devam ediyor elbette. Ama çoğu tüplü ocak ikinci el ocak alan yerlere satıldı. Evlere doğal gaz gelmeye başladıkça bu klasik ocaklar da piyasadan yavaş yavaş yok oldular. Bunların yerini farklı türde, farklı özellikte ve farklı tasarımda ocaklar almaya başladı. Ocaklar teknolojinin ve çeşitliliğin sayesinde artık ana görevi olan temel ihtiyaç aracı olmanın yanı sıra mutfakların tasarımında en etkili dekoratiflerden biri haline geldi. Çoğu evde set üstü ocak kullanılırken, bazı evler de alt kısmı kalın olduğu için tercih edilmeyebiliyor. Ama ikinci el alım satım yaparken tabii ki de sadece set üstü ocak seçeneğiniz yok. Yeni yapılan evlerde ankastre mutfağa en uygun ankastre ocaklar. Teknolojiye her daim uyan insanlar için dokunmatik özelliklikli, dijital göstergeli indüksiyonlu ocaklar.  Lezzetli yemekler yapıp mutfakta sık vakit geçirenler için tencelerelere eşit ısı veren wok ocaklar. Bekar hayatı için portatif kullanım olanağı sağlayan tek gözlü, çift gözlü elektrikli ocaklar. Restoran gibi işletmesi olanlar için çok gözlü ve çok fonksiyonlu sanayi tipi ocaklar. 

Kısacası her ihtiyaca ve her eve uygun birçok çeşit ve marka bulmak mümkün hale geldi. Ve teknolojinin bu gelişmesiyle insanlar sürekli yeni ve farklı ocaklar almaya başladı. 2. El ocak alan yerler artık sadece tüplü ocak satmıyor, akla gelebilecek her türlü modeli de sıfır alamayanlar için bünyesinde barındırıyor.

Set Üstü Ocak Alan Yerler

Her üründe olduğu gibi kullanım amacına, büyüklüğüne, özelliğine göre ocakların fiyatları da değişiklik göstermektedir. Sıfır ya da ikinci el ocak alanların dikkat etmesi gereken en büyük şey fiyat ve performans olarak ürünler gerçekten iyi hesaplanmış mı dikkat edilmesi. Örneğin doğal gaz ocaklar daha sık üretildiği için fiyatları elektrikli ocaklara nazaran daha uygundur. Ya da başka bir örnek verecek olursak emaye ocaklara göre cam ocakların maddesi daha kaliteli olduğu için cam ocakların ücreti biraz daha fazla olmalıdır.

Sıfır ya da 2. el ocak alanlar dansanız ürün ve fiyat karşılaştırması yaparken Kullanım amacı, göz sayısı, çalışma mekanizması, teknolojik özelliği, kullanılan ham maddenin ne olduğu gibi durumları göz önünde bulundurursanız bütçenize ve kullanım fonksiyonuna göre en uygun ürünü elde edersiniz.

İkinci el aldığımız elektronik eşyalar hakkında bilgi edinmek için https://www.ikincielesya-istanbulspot.com/beyaz-esya/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İkinci El Set Üstü Ocak Alanlar
Ara